RANCANGAN MENGAJAR


Rancangan Mengajar

Nama Tabika                                       :  Nur Kasih
Bilangan Murid                                     :  20 / 20 orang
Umur                                                   :  6 Tahun
Minggu&Hari                                       :  Minggu ke 11 dan hari Khamis
Tarikh                                                  :  15 Mac 2012
Cadangan Masa                                   :  40 Minit ( 9.00 pagi – 9.40 pagi)
Tema&Tajuk                                       :  Haiwan jinak
Tunjang Utama                                    :  Tunjang : Sains dan teknologi (ST)
Tunjang disepadukan                           : Tunjang :  Fizikal dan Estetika (kreativiti),   
                                                             Tunjang Komunikasi (Bahasa Malaysia)
Standard Pembelajaran Utama             : (ST 3.4.6) Mengumpul haiwan mengikut habitatnya.
Standard Pembelajaran yang disepadukan : 

1.      (KTI 2.1.13) Menyanyi dengan gerakan
2.      (BM 1.1.7) Mendengar arahan dan memberi respons
                                                                
Objektif : Pada akhir pengajaran, murid boleh :                                       :
1.      Mengenalpasti dan mengumpulkan haiwan mengikut habitatnya.
2.      Menyanyi lagu ‘anak ayam’ dengan gerakan.
3.      Mendengar arahan dengan baik dan member respons yang baik.

Pengetahuan Sedia Ada                : Murid sudah mengenali haiwan-haiwan jinak seperti
                                                        (kucing, ayam, arnab, dan burung)
Penerapan Nilai                             : Mendengar arahan, berkerjasama, bertolak ansur,
                                                        kesungguhan, dan semangat gembira
 Alat Bantu Mengajar                   :
KBKK                                          : Mengumpul dan mengasingkan, menjana idea

  


   Langkah/
      masa


Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

Catatan/
ABM

Set Induksi

(5 minit)















-Guru masuk ke kelas sambil membawa kad imbasan yang bergambar haiwan seperti kucing, ayam, arnab, dan burung.




-Guru bersoal jawab tentang kad gambar haiwan yang dibawa dan guru bertanya kepada pelajar siapa yang mengenali haiwan tyersebut.

-Murid-murid memerhatikan kad imbasan gambar haiwan yang dibawa oleh guru.





-Murid menjawab dengan berbagai-bagai jawapan dengan menggunakan KBKK mereka sendiri dan ada sebilangan murid  sudah mengenali haiwan tersebut.

ABM : Kad imbasan bergambar haiwan.

Obj:



Nilai: Kesungguhan, bekerjasama.


KBKK: Menjana idea.

Langkah 1

(10 Minit)


















-Guru menunjukkan kad gambar haiwan dan meminta pelajar menyebut nama haiwan bersama-sama guru.

-Guru bersoal jawab dengan pelajar dan meminta pelajar menamakan haiwan beserta habitatnya.

-Seterusnya, guru meminta seorang pelajar untuk datang ke hadapan untuk menamakan haiwan yang terdapat di kad imbasan tersebut.
-Guru memberikan lembaran kerja kepada murid-murid. Guru meminta murid memadankan gambar haiwan dengan habitatnya.
-Murid melihat kad gambar haiwan dan menyebut nama haiwan bersama-sama guru.

-Murid member respon yang baik dan menamakan haiwan dan habitatnya yang diminta oleh guu.

-Murid datang ke hadapan dengan berani dan menamakan haiwan-haiwan tersebut.


-Murid menerima lembaran kerja yang diberikan oleh guru dan membuat lembaran kerja tersebut.



ABM: Lembaran kerja



Obj:



Nilai: Keberanian dan kesungguhan




KBKK: Mengumpul dan mengasingkan, menjana idea

Langkah 2

(15 Minit)
-Guru membuat satu aktiviti untuk murid yang dinamakan ‘suai padan haiwan’.

-Guru menunjukan demontrasi sebelum kanak-kanak melakukan aktiviti tersebut.

-Sebelum melakukan aktiviti ini, guru membahagikan kepada empat kumpulan.

-Guru memberi arahan untuk memulakan aktiviti.
-Murid-murid tidak sabar dan berasa gembira untuk melakukan aktiviti.

-Murid melihat dan mendengar dengan teliti apa yang disampaikan oleh guru.

-Murid mendengar arahan dan duduk di dalam kumpulan masing-masing.

-Murid memulakan aktiviti dengan gembira besama-sama.
ABM: Kad imbasan


Obj: (i), (ii)



Nilai: Bertolak ansur, bekerjasama

KBKK: Mengumpul dan mengasingkan

Langkah 3

(5 Minit)
-Guru mengajar satu lagu kanak-kanak yang bertajuk ‘anak ayam’

-Guru mengajar murid-murid menyanyikan lagu tersebut beserta gerakan.

-Kemudian, guru memasang radio dan meminta murid-murid menyanyi bersama-sama.

-Guru meminta murid berdiri dan menyanyi mengikut iringan muzik dan juga gerakan.
-Murid-murid gembira menyanyikan lagu tersebut sambil membuat gerakan.

-Murid menyanyi dengan bimbingan guru.

-Seterusnya, murid menyanyikan lagu anak ayam bersama rakan-rakan beserta gaya.
ABM: -


Obj: (ii) 


Nilai: Semangat kerjasama


KBKK: -

Penutup

(5 Minit)
-Guru bersoal jawab tentang pelajaran yang dijalankan sebentar tadi.

-Guru mengarahkan murid menyanyikan lagu anak ayam semula beramai-ramai.
-Murid menjawab soalan yang diberikan oleh guru dengan bersungguh-sungguh.

-Guru menyanyikan semula lagu dengan gembira bersama-sama.



.


ABM: -



Obj: (ii)


Nilai: Semangat, ketekunan dan gembira

KBKK: -







Impak: Secara keseluruhannya, murid-murid dapat mengenali haiwan jinak dengan baik. Bagaimanapun, seramai 19/20 orang murid telah berjaya mencapai objektif yang telah ditetapkan. Hal ini kerana penggunaan ABM yang kurang menarik bagi murid-murid. Oleh itu, selepas ini guru haruslah membuat ABM yang lebih menarik dan kreatif untuk p&p yang akan datang.